Skupienie dla bierzmowanych w Porszewicach

Piotr Drzewiecki 04.10.2017

Uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli 4 października w skupieniu, przygotowującym ich do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Spotkanie rozpoczęli nabożeństwem pokutnym w naszym kościele, po czym pojechali do Porszewic. Tam wysłuchali konferencji ks. Przemysława Góry, duszpasterza akademickiego. - Nasze życie to ciągłe wybory. Jeśli mam jasno postawiony cel, nie myślę o przeszkodach, tylko do niego dążę. Najtrudniejsze dla młodego człowieka jest odnalezienie tego celu. I wy teraz przed tym zadaniem stoicie (…) jednak patrząc tu na was, widzę, że jesteście ludźmi, którzy znają swoją wartość. Dalej zachwycajcie się osobami tak wartościowymi, którzy będą was pociągać do bycia lepszymi ludźmi. A dzięki temu realizujcie najważniejszy cel – by być szczęśliwym. Przytoczę słowa św. Franciszka, patrona dnia dzisiejszego: „Im bardziej jestem pewny swojej decyzji, tym mniej potrzebuję, by inni ją akceptowali” on nie bał się podjąć ryzyko i wziął pełną odpowiedzialność za decyzję, którą podjął. Dziękuję Wam za decyzję, którą podjęliście, przygotowując się bierzmowania. „Czasami nie trzeba powiedzieć niczego, by powiedzieć wszystko!”. Każdy z nas ma być czytelny w swoich decyzjach i być konsekwentny w decyzjach, jakie podjął. Nadzieja to pewność, że dobrze wybrałem – mówił ks. Góra podczas konferencji. Po niej młodzi uczestniczyli w nabożeństwie adoracyjnym.

Centralnym punktem skupienia była Eucharystii, której przewodniczył ks. Julian Dzierżak sdb, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi. Podczas homilii ks. Przemysław Góra wyjaśnił słowa wypowiadane za każdym razem przez kapłana, podczas przeistoczenia. „Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje» (Mt 26, 26). – „Nie bójcie się wzajemnie sobie błogosławić, nie bójcie się wziąć odpowiedzialności za drugiego człowieka. Proście Boga, by złamał w was przeświadczenie, że „mogę żyć bez Boga”! – mówił ks. Góra.

Po zakończonej Eucharystii był obiad oraz gra integracyjna w bingo. Kolejne spotkania dla bierzmowanych odbędą się już w szkole, zaś w kwietniu 2018 roku tuz przed przyjęciem Sakramentu Bierzmowania, młodzież uda się w pielgrzymkę do Czerwińska.