Szkolenie w Ratyzbonie - projekt POWER SE

Julia Budzowska 28.12.2017

W dniach 27.02.2017 -  3.03.2017 brałam udział w kursie organizowanym przez szkołę Horizonte w Ratyzbonie (Niemcy) pt. "Auffrischungskurs für Deutschlehrer: Methoden und Sprache" (kurs odświeżający dla nauczycieli języka niemieckiego). Placówka ta jest znanym ośrodkiem skupiającym świetnych lektorów i przyciągającym kursantów z całego świata. W szkoleniu brało udział 5 osób z 3 krajów - Polski, Słowenii i Kenii. Kameralna atmosfera sprzyjała nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów,  wymianie doświadczeń związanych z nauczaniem języka niemieckiego w różnego typu szkołach, stosowania aktywnych metod.

Celem kursu było odświeżenie umiejętności językowych oraz zapoznanie nas z ciekawymi  nowoczesnymi metodami pracy.   Każdego dnia zajęcia zaczynały się o godz. 9.00 i trwały z przerwą obiadową do 15.30. Poruszaliśmy aktualne tematy dotyczące sytuacji społecznej, kulturowej, międzynarodowej. Ćwiczyliśmy na własnym przykładzie, jak można uczyć się poprzez piosenki, jak z nimi pracować z wykorzystaniem różnorodnych metod, ale także samodzielnie je tworzyć w grupie klasowej i nagrywać teledyski. Podczas kolejnych zajęć zaznajomiliśmy się z podstawowymi pojęciami z języka młodzieżowego, szukaliśmy ich znaczeń, zastosowania w  życiu codziennym oraz logicznych połączeń ze znanym nam oficjalnym językiem niemieckim.  Następne spotkania dotyczyły odpowiedniej artykulacji i wymowy (zajęcia z fonetyki) oraz dnia powszedniego w niemieckiej szkole na Bawarii - jak wygląda w tym landzie system szkolnictwa, kto i jak zdaje maturę, jak na ścieżkę kariery zawodowej może wpłynąć wybór poszczególnych szkół oraz jakie znaczenie społeczne ma postać nauczyciela w różnych krajach. Zajmowaliśmy się również dialektami oraz anglicyzmami obecnymi coraz powszechniej w języku niemieckim.

Szkoła położona jest w samym centrum uroczej ratyzbońskiej starówki, która zaliczana jest do jednej z większych oryginalnie zachowanych średniowiecznych starówek w Europie. Jej czar urzeka każdego turystę, charakterem raczej przypomina miasto włoskie, dlatego Ratyzbona dość często określana jest "najbardziej na północ wysuniętym miastem Italii ".  Stare Miasto wpisane zostało w roku 2006 na listę światowego dziedzictwa UNESCO w całości. Charakterystycznym miejscem jest  budowany w latach 1135 - 1146 most kamienny (Steinerne Brücke), który przez długie lata łączył  jako jedyny na rzece dwa brzegi Dunaju.

Szkoła Horizonte organizowała również czas popołudniami. Mieliśmy możliwość spędzenia pierwszego  wieczoru w bawarskiej gospodzie, skosztowania typowych miejscowych przysmaków, poczucia atmosfery tego miejsca.  Następne dni wypełnione były innymi bardzo ciekawymi propozycjami, m.in. zwiedzanie z przewodnikiem gotyckiej katedry z XIII w. (jedna z najznamienitszych budowli tego typu w Europie), projekcja niemieckich filmów, wycieczka do Walhalli (miejce pamięci niemieckich postaci historycznych wzniesione w latach 1830 - 1842). Piękna okolica skłaniała również do spacerów na własną rękę, szczególnie w poszukiwaniu najstarszych śladów bytności człowieka na tym terenie (żołnierze rzymscy wznieśli na terenie dzisiejszej Ratyzbony kasztel, którego ślady widać jeszcze gdzieniegdzie w poszczególnych częściach miasta, ale dużo wcześniej osiedlały się tu plemiona celtyckie).

Szkolenie spełniło oczekiwania wszystkich kursantów. Dzięki międzynarodowemu składowi mieliśmy szansę na wymianę różnorodnych doświadczeń dotyczących nie tylko rzeczywistości szkolnej. Nieliczna grupa pozwoliła na szybką integrację uczestników, co pozytywnie wpłynęło na przebieg pracy i ogólną atmosferę podczas zajęć. Metody, które zaobserwowałam, na pewno wzbogacą mój warsztat o aktywniejsze formy pracy.

Magdalena Polakowska - Siwek

nauczycielka języka niemieckiego

w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi

Magdalena Polakowska - Siwek

Udostępnij
Tagi